#digipra
online právní poradna
poradnu provozuje
Advokátní kancelář JUDr. Eva Djačuková
od99,-

Proč si vybrat právě nás

  • doplňující dotaz zdarma
  • pro firmy i jednotlivce
  • odpověď garantovaná advokátem
  • individuální nacenění dotazu od 99,-
  • zveřejnění dotazu pouze se souhlasem
§
  • právní rada do 48 hodin
  • přes 10 let zkušeností v advokacii
  • garance vrácení peněz při nespokojenosti
  • naší recenzí jsou odpovědi na dotazy níže
  • více si přečtěte v sekci o nás nebo faq

Dotazy z poradny

nebo sledujte naše tipy na FB IG X

#1 - Dotaz SJM

Dobrý den, před 1 rokem jsem se rozvedla, s manželem jsme měli hypotéku na byt, kterou jsme zřídili za doby manželství a také ji společně spláceli. Po rozvodu zůstal byt manželovi, který se zavázal při vypořádání SJM hypotéku splácet, následně byl byt na něj i převeden. Manžel však přestal před 3 měsíci hypotéku splácet a banka se obrátila na mě, abych finanční závazky začala splácet za manžela a to v plné výši. Mohu se nějak bránit a jak je možné, že na to má banka nárok?

Odpověď hypotéka,sjm,rozvod

Bohužel, sama skutečnost, že jste se s bývalým manželem v rámci vypořádání SJM domluvili na tom, že byt po rozvodu připadne manželovi a on bude také splácet hypotéku, není pro banku rozhodující, neboť tato dohoda se týká vypořádání majetkových vztahů pouze mezi Vámi dvěma. Pro zbavení se odpovědnosti za dluhy z hypotečního úvěru je nezbytné u banky aktivně vyřídit vyvázání se z tohoto hypotečního úvěru, tzn. pokud jste se z hypotečního úvěru nevyvázala, jste i nadále odpovědná za splácení hypotéky, a to i v případě, že nemovitost již nevlastníte a dle dohody o vypořádání SJM má hypotéku splácet manžel. Pokud Vás tedy banka vyzvala k zaplacení dlužných splátek, nezbývá Vám, než tyto splátky splácet, jinak se vystavujete nebezpečí, že je banka bude po Vás vymáhat soudní cestou. Nicméně je nutno dodat, že pokud hypotéku za bývalého manžela splácíte, můžete po něm uhrazené splátky požadovat vrátit, a to právě na základě dohody o vypořádání SJM. Doporučuji tedy uchovávat si všechny podklady, které Vám od banky přišly včetně výpisů z účtu prokazující, že jste splátky za manžela hradila a tyto splátky po manželovi požadovat uhradit. Pokud Vám bývalý manžel peníze nevrátí, nezbývá než domáhat se jejich zaplacení soudní cestou.

...

#2 - Dotaz Exekuce

Dobrý den, před půl rokem jsem koupil vozidlo prostřednictvím internetového inzertního portálu. Cenu za vozidlo jsem uhradil částečně při převzetí vozidla a zbytek ceny hradím v měsíčních splátkách s délkou trvání X měsíců. Před týdnem mi přišla výzva od exekutora k vydání vozidla, s odůvodněním, že osoba, která mi vozidlo prodala je v exekuci a vozidlo bude prodáno v rámci exekučního řízení. S tímto samozřejmě nesouhlasím, protože daná osoba mi tuto skutečnost při prodeji nesdělila a při převodu vozidla mi nic takového také nikdo nesdělil. Jak se mohu bránit abych si vozidlo mohl nechat a pokud by to nebylo možné, jak získat peníze pro úhradu zbylých splátek? Děkuji

Odpověď exekuce,vozidlo,náhrada škody

Bohužel, pokud byl prodejce v době prodeje vozidla v exekuci, toto vozidlo bylo zahrnuto do soupisu majetku, který je předmětem exekučního řízení a prodejce proto nebyl oprávněn nakládat se svým majetkem, a tudíž nebyl oprávněn ani vozidlo prodat. Pokud tak učinil, je kupní smlouva neplatná a Vy musíte vozidlo exekutorovi vydat, i když jste za vozidlo prodávajícímu zaplatil. Pokud byste vozidlo nevydal, hrozil by Vám právní postih za maření výkonu soudního rozhodnutí. Skutečnost, že jste o exekuci dlužníka nevěděl, není bohužel rozhodující, jelikož se předpokládá, že jste měl možnost zjistit, že prodejce je v exekuci, a to prostřednictvím registru exekucí. Pokud splátky hradíte prodejci, určitě doporučuji přestat hradit další domluvené splátky. V případě, že splátky hradíte úvěrové/leasingové společnosti, pak bohužel, i když Vám bude vozidlo zabaveno, budete muset tyto splátky dál hradit. <br /><br />Co se týče již uhrazené ceny za vozidlo, pak zde je nezbytné tuto částku vymáhat po prodejci vozidla. To znamená, že musíte prodávajícího vyzvat k vrácení zaplacené kupní ceny a pokud prodejce kupní cenu nevrátí (což bohužel vzhledem k probíhající exekuci ani nepředpokládám), pak budete muset dlužnou částku vymáhat soudní cestou a následně podat návrh na exekuci. Dále máte možnost podat na prodávajícího trestní oznámení za trestní čin podvodu a přihlásit se do trestního řízení jako poškozený, ve kterém budete uplatňovat náhradu škody ve výši uhrazené kupní ceny.

...

#3 - Dotaz Faktura za služby/zboží

Objednali jsme si firmu pro provedení rekonstrukce bytu. Firma požadovala zálohu, kterou platila má matka. Dílo nebylo předáno a firma utekla z bytu aniž by provedla dané práce na kterých jsme byli domluveni. zaslali mi jen fakturu, která byla chybně na mé jméno a nikoliv na jméno plátce. Na faktuře je uvedeno "Dílo je předáno bez vad a nedodělků, a faktura slouží jako předávací protokol a je uznána v plné výši." Přitom rekonstrukce bytu nebyla firmou provedena a byt byl ponechán ve stavu ve kterém byl firmě předán (mám fotodokumentaci) a vše dodělávala jiná firma. Vše bylo řešeno, ale firma odmítala jakoukoliv součinnost.

Odpověď smlouva o dílo,odstoupení,cena

Pakliže firma provádějící rekonstrukci nekomunikuje a odmítla situaci řešit, resp. sjednané dílo dle objednávky řádně dodělat a předat a zároveň odmítla vrátit cenu díla, resp.její část, pak nezbývá než vymáhat tuto pohledávku soudní cestou.

Pro zobrazení dalších dotazů použijte vyhledávání výše...